شکوه میرشاهی
مدیرکل دفتر جذب و حمایت از
سرمایه گذاری

 

Link group not found.
۱۳۹۵/۰۹/۰۶

استاندار خراسان رضوی تاکید کرد؛

استفاده از ظرفیت شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی برای شتاب روند توسعه ی استان

با حضور استاندار خراسان رضوی، سی و چهارمین جلسه ی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان برگزار شد. 
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان در این جلسه بر استفاده از ظرفیت شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی برای تقویت همبستگی، ایجاد اشتغال و شتاب روند توسعه ی استان تاکید کرد.
وی خواستار حضور موثرتر اعضای گروه های کاری و نمایندگان تشکل های اقتصادی عضو شورا برای تصمیم سازی و تصمیم گیری در مسائل مرتبط با جلسات شد و افزود: اعضا از این حیث باید مورد ارزیابی قرار گیرند.
استاندار خراسان رضوی با تبریک مناسبت هفته جهانی کارآفرینی که از 24 تا 30 آبان ماه بود؛ گفت: اهتمام جدیی برای بزرگداشت کارآفرینان در سطح استان و شهرستان ها صورت گرفت و به همبن منظور برنامه های متعددی از قبیل همایش کارآفرینی، میزگرد و نشست های ویژه برگزار و دفاتر کارآفرینی در مناطق مختلف افتتاح شد. 
رشیدیان خاطر نشان کرد: با توجه به تقارن ایام دهه ی آخر صفر با هفته ی جهانی کارآفرینی با هماهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مقرر شد مراسم جشنواره معرفی کارآفرینان برتر استان در سال جاری با همکاری و همیاری بخش خصوصی و دولتی استان در هفته پایانی آذر ماه و به صورت هماهنگ با سایر استان ها برگزار شود . 
وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش و فنآوری از 14 تا 17 آذر ماه در مشهد؛ تصریح کرد: می بایست طرح ها و پژوهش های دستگاههای اجرایی و بخش خصوصی با مشارکت دانشگاهها در فضایی آکنده از همدلی و هم افزایی به مخاطبین ارائه شود چرا که این مهم، زمینه ساز  فعالیت مثبت در حوزه ی اقتصاد استان خواهد بود.  
استاندار خراسان رضوی اهمیت توجه به مقوله اشتغال در استان را مورد تاکید قرار داد و افزود: نرخ مشارکت اقتصادی استان به میزان 42.4 درصد و بالاتر از میانگین کشور که 40.4 درصد است؛ می باشد و این موضوع، ضرورت توجه جدی به مباحث سرمایه گذاری و اشتغال را دو چندان می کند. 
رشیدیان گفت:نرخ بیکاری استان در تابستان 95 معادل 12.5 درصد بوده که نسبت به فصل قبل 2.3 درصد کاهش داشته است و نشانگر بهبود نرخ اشتغال خراسان رضوی می باشد. 
وی ادامه داد: این رقم بیکاری پایین تر از نرخ میانگین کشوری بوده است که پس از زمستان 93 برای نخستین بار نرخ بیکاری استان پایین از میانگین کشوری و در رتبه سیزدهم قرار دارد.
استاندار خراسان رضوی خاطر نشان کرد: طی آمار مقایسه ای توسط وزارت کشور، این استان پس از آذربایجان غربی، با 1.7 درصد بیشترین کاهش در نرخ بیکاری را در کشور در مقایسه با تابستان 94 داشته است. 
رشیدیان، رشد چهار درصدی ورود گردشگران داخلی، تعیین تکلیف پروژه های بزرگ سرمایه گذاری که بر فضای اقتصاد استان تأثیر مثبت داشته است، بهبود فضای کسب و کار و رفع موانع تولید به کمک کارگروه های مختلف نظیر تسهیل و شورای گفت و گو و همدلی بخش خصوصی استان با بخش دولتی، پرداخت تسهیلات رونق تولید و افزایش 20 درصدی صادرات به کشور افغانستان و 60 درصدی صادرات مرغ و 20 درصدی تخم مرغ را از جمله عوامل مؤثر بر کاهش نرخ بیکاری در تابستان 95 برشمرد.         
وی تاکید کرد: ضروری است این روند رو به رشد با توجه به ظرفیت های  بسیار بالای خراسان رضوی تداوم و بهبود بیشتری داشته باشد.
استاندار خراسان رضوی در خصوص ورود سرمایه خارجی در هشت ماهه ی ابتدای سال جاری گفت: طی این مدت، 142 میلیون دلار در قالب  12 مجوز سرمایه گذاری به استان وارد شده که این رقم هفت برابر رقم کل سال گذشته است.
رشیدیان ادامه داد: از ابتدای سال جاری 548 شرکت با سهامداران خارجی در استان به ثبت رسیده است که سرمایه گذاری این شرکت ها حدود 164 میلیون دلار پیش بینی می شود؛ مجموع رقم سرمایه وارده به استان در هشت ماهه ابتدای سال جاری ( با و بدون تعهد و تضمین دولت ) 252 میلیون دلار بوده است . 
وی برگزاری نمایشگاههای تجاری استان در بازارهای هدف از جمله هرات و مزارشریف و هیات اعزامی استان به مسکو را از رویکردهای مثبتی دانست که منجر به توسعه ی روابط اقتصادی استان با کشورهای منطقه و جهان خواهد شد و  تاکید کرد: بخش خصوصی خراسان رضوی می بایست نهایت بهره برداری را از این رویداد ها، داشته باشد. 
استاندار خراسان رضوی در خصوص پیگیری موضوع تأمین مالی بنگاه های تولیدی کوچک و متوسط و طرح های نیمه تمام دارای بالای 60درصد پیشرفت فیزیکی که 763 میلیارد تومان به استان اختصاص یافته نیز گفت: در این قالب 286 میلیارد تومان پرداخت و بیش از 600 میلیارد تومان دیگر هم از محل منابع بانک ها و با هدف رونق تولید به بخش های مختلف صنعتی و کشاورزی اعطا شده است. 
رشیدیان در بخش پایانی سخنانش تاکید کرد: مشهد در آستانه ی پایتخت جهانی اسلام 2017(حدود 45 روز دیگر) است که دستگاههای اجرایی و بخش خصوصی باید نسبت به نهایی سازی برنامه ها و اعلام آن اقدام کنند که این مهم می بایست در محورهای ﺗﻮﺳﻌﻪ گردﺷﮕﺮی به ویژه گردشگری مذهبی، فرهنگی، تاریخی، طبیعی و سلامت، گسترش ﺗﻌﺎﻣﻼت ﻓﺮاﻣﻨﻄﻘﻪ ای و ﺑﻴﻦ اﺳﺘﺎﻧﻲ (به ویژه با کشورهای منطقه و استان های مجاور) در جهت توسعه اقتصادی استان مدنظر باشد.


منبع : دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری
تعداد بازدیدها : ۷۰


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان