شکوه میرشاهی
مدیرکل دفتر جذب و حمایت از
سرمایه گذاری

 

Link group not found.
۱۳۹۵/۱۱/۱۲

استاندار خراسان رضوی خبر داد؛

بهره برداری از یک هزار و ۲۲۴ پروژه همزمان با دهه ی مبارک فجر در استان

استاندار خراسان رضوی گفت: همزمان با دهه ی مبارک فجر هزار و 224 پروژه با اعتباری بالغ بر  17 هزار و 928 میلیارد ریال مربوط به 41 دستگاه اجرایی و 40 شهرداری در استان به بهره برداری می رسد. 
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان در نشستی خبری با اصحاب رسانه ی استان به مناسبت دهه ی مبارک فجر اظهار داشت: این ایام، فرصت بسیار خوبی برای احیای ارزش های انقلاب اسلامی مثل استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی است که در درون خود عدالت و پیشرفت را به دنبال دارد و برای این ملت و کشور به ارمغان آورده است. 
وی افزود: باید قدردان این انقلاب باشیم؛ انقلابی که برای ما خودباوری و استقلال و خوداتکایی را به ارمغان آورد و دستاوردهای بسیار ارزشمندی در حوزه های مختلف اعم از هسته ای، نانو، سلول های بنیادی و غیره در سایه این انقلاب حاصل شده است. 
 استاندار خراسان رضوی گفت: رشد علمی و اقتصادی و قدرت نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه و فرامنطقه همه نشانگر شعار ما می توانیم است و به برکت این انقلاب به دست آمده است. 
 رشیدیان ابراز امیدواری کرد: این ملت و نسل جوان ارزش های انقلاب اسلامی را در خود ساری و جاری کرده و هر روز شاهد پیشرفت و توسعه در حوزه های مختلف علمی ، فرهنگی ، اقتصادی و اجتماعی و فنی باشیم .
وی به تلاش های برخی افراد برای ایجاد نا امیدی در جامعه اشاره کرد و  کفت: باید تلاش کنیم نه خود نا امید شویم و نه اجازه دهیم دیگران ما را نا امید کنند.
استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: در هفته ی دولت، سفر رئیس جمهوری و دهه ی فجر در افتتاح های تجمیعی در مجموع دو هزار و 391 پروژه با اعتبار هزینه شده بالغ بر 32 هزار و 864 میلیارد ریال بدون احتساب پروژه های شهرداری مشهد، در حوزه های عمرانی به بهره برداری می رسد. 
رشیدیان با بیان این که به لحاظ اعتباری سه هزار میلیارد ریال نسبت به پروژه های افتتاحی سال گذشته بدون محاسبه پروژه های شهرداری افزایش داشته ایم؛ گفت: 253 پروژه از محل اعتبارات ملی با اعتبار هزینه شده دو هزار و  64 میلیارد ریال، 25 پروژه از محل اعتبارات ملی استانی شده با اعتبار 88 میلیارد ریال، 369 پروژه از محل اعتبارات استانی با اعتبار هزینه شده 731 میلیارد ریال و مابقی یعنی 577 پروژه با اعتبار 15 هزار و 45 میلیارد ریال از محل سایر منابع اعم از تسهیلات و مشارکت بخش خصوصی و منابع داخلی انجام شده است.
وی با اشاره به این که بیشترین تعداد پروژه های افتتاحی مربوط به دهیاری های استان با 237 پروژه با اعتبار 207 میلیارد ریال است؛ افزود: شهر مشهد با هفت هزار و 270 میلیارد ریال، چناران با دوهزار و 411 میلیارد ریال و گناباد با اعتبار یک هزار و 187 میلیارد ریال بیشترین اعتبار هزینه شده را در شهرستان ها به خود اختصاص دادند.
استاندار خراسان رضوی ادامه داد: به لحاظ تعداد پروژه نیز شهرستان مشهد با 113 پروژه، تربت جام با 75 پروژه و قوچان با 70 پروژه بیشترین تعداد پروژ ه های افتتاحی را دارند.
 رشیدیان با بیان این که از نظر موضوعی پروژه های شهری 180 مورد با 719 میلیارد ریال است؛ خاطر نشان کرد: پروژه های مسکن مهر در دولت گذشته که خود مبتکر و مبدع آن بود 33 هزار واحد افتتاح شد که تا هفته دولت گذشته 54 هزار واحد افتتاح کردیم و طی دهه فجر سه هزار 18 واحد مسکن مهر با اعتبار سه هزار و 20 میلیارد ریال بهره برداری می شود.
استاندار خراسان رضوی گفت: از این تعداد یک هزار و دو واحد در شهر گلبهار، یک هزار و 500 واحد در شهرهای بالای 25 هزارنفر و 516 واحد در شهرهای زیر 25 هزار نفر است .
رشیدیان افزود: در فصل کشاورزی پروژه های آبیاری تحت فشار، احداث استخر ذخیره آب، لوله گذاری و گاوداری 145 پروژه با اعتبار 380 میلیارد ریال به بهره برداری می رسد.
وی اظهار داشت: در حوزه حمل و نقل جاده ای اعم از راه روستایی و شهری 24 پروژه با 330 میلیارد ریال، در فصل تامین آب شامل اجرای پروژه های آبرسانی روستایی با 31 پروژه و اعتبار 268 مییارد ریال برای 80 روستا و جمعیت 62 هزار و 500 نفر، در حوزه  جمع آوری فاضلاب 5 پروژه با اعتبار 112 میلیارد ریال افتتاح می شود. 
استاندار خراسان رضوی گفت: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با سه هزار و 632 میلیارد ریال که عمده آن مربوط به چند هتل بزرگ است به انجام رسیدهاست.  
استاندار خراسان رضوی با بیان این که فقط شرکت های مخابرانی در حاشیه شهر 540 میلیارد ریال برای کابل های مخابراتی امسال هزینه کردند؛ ادامه داد: در حوزه ی مخابرات استان نیز 10 پروژه با دو هزار و 350 میلیارد ریال پروژه به بهره برداری می رسد . 
وی افزود: در بخش صنعت و معدن نیز 23 پروژه با اعتبار دو هزار و چهار میلیارد ریال و اشتغال هزار و 84 نفر  در این ایام افتتاح خواهند شد.  
رشیدیان در بخش دیگری از سخنانش به حادثه ی پلاسکو اشاره کرد و گفت: درسی که از فروریختن پلاسکو باید بگیریم آن است که مسائل ایمنی را جدی تر گرفته و در ستاد مدیریت بحران و پدافند غیر عامل با کمک دستگاه های ذیربط برای بررسی اماکن و مراکز پرجمعیت برنامه های صورت گرفته است. 
وی گفت:  طی روزهای دهه فجر 26 ایستگاه آتش شناسی در استان به یاد شهدای آتش نشان حادثه پلاسکو با اعتباری بالغ بر  5.6 میلیارد تومان کلنگ زنی و افتتاح می شود.
استاندارخراسان رضوی خاطر نشان کرد: در حوزه مشهد هم وضعیت کشف رود از جمله معضلات بود که با همکاری تمام دستگاه های اجرایی . تخصیص اعتبارات 612 میلیارد تومانی از سوی دولت اقدامات قابل توجهی برای ساماندهی آن در حال انجام است. 
رشیدیان با بیان این که تا کنون 120 میلیارد تومان برای کشف رود هزینه شده است؛ افزود: 24 میلیارد تومان نیز برای احداث تصفیه خانه در این منطقه اختصاص یافته است. 
وی گفت: در فصل آموزش در دهه مبارک فجر 32 مدرسه با اعتبار 230 میلیارد ریال، در فصل توسعه روستایی 237 پروژه با 207 میلیارد ریال، در انرژی پروژه های احداث شبکه و پست برق 171 پروژه با اعتبار 300 میلیارد ریال، گازرسانی به شهرها و روستاهای استان به تعداد 13 پروژه با اعتبار هزینه شده 834 میلیارد ریال به بهره برداری می رسد که تنها در بخش گاز، 23 هزار و 930 خانوار در 144 روستا از نعمت گاز بهره مند می شوند.
استاندار خراسان رضوی اظهار داشت: در فصل بهداشت و درمان، بیمارستان ها، اورژانس و مراکز درمانی و بهداشت در حوزه علوم پزشکی مشهد و سبزوار و گناباد و تربت حیدریه 50 پروژه با 1621 میلیارد ریال اعتبار افتتاح می شود. 
رشیدیان گفت: فصل توسعه شهرک های صنعتی در شبکه های انتقال آب و گاز و غیره 11 پروژه با 71 میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری می رسد. 
وی در خصوص اثر بخشی تسهیلات رونق تولید و اقدامات انجام شده در حمایت از واحدهای تولیدی استان هم گفت: تا کنون حدود چهار هزار و 230 میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید به 498 واحد تولیدی استان پرداخت شده است .
وی اظهار کرد: در بررسی که تیم های نظارت و بازرسی استان از 80 مورد از این واحدها برای بررسی وضعیت هزینه کرد این تسهیلات داشته اند گزارش ها بیش از 80 درصد نحوه هزینه کردها را تایید و در جای اصلی خود اعلام کرده است.
استاندار خرایان رضوی ادامه داد: در مجموع این رقم ها،‌ به همراه تسهیلات مستقیم پرداختی از سوی بانک ها به واحدهای کوچک و متوسط، تاکنون بیش از 10 هزار میلیارد ریال می باشد که این امر موجب رونق بخش های تولیدی در استان شده چنانکه در 9 ماهه اخیر در تولید الیاف مصنوعی 37 درصد ، لامپ روشنایی 67 درصد ، خودرو 51 درصد و نیز موتورسیکلت 32 درصد رشد تولیدات داشته ایم .
رشیدیان افزود: رشد در حوزه تولید سیمان 14 درصد و در بخش تولید روغن نباتی 10 درصد می باشد که این خود بیانگر رونق تولید در استان است و هم اکنون حرکت به سمت تولید و اشتغال بیشتر، روند خوبی دارد و تلاش بر ادامه آن است.
وی با بیان اینکه اشتغال حوزه صنعت و خدمات وضعیت تثبیت شده ای دارد و حفظ شده است ،افزود : در پاییز امسال به دلیل سرمای شدید و خسارت به کشاوررزان اندکی نرخ اشتغال در حوزه کشاورزی کاهش یافت که امید است با کمک هایی که بیمه و صندوق بیمه کشاورزان برای جبران این خسارت انجام می دهد، شرایط بهتر شود.
وی با اشاره به اینکه در بانک های استان نقدینگی خوبی وجود دارد، تصریح کرد: در استان رقم سپرده های مردم در بانک ها نسبت به تسهیلات اعطایی با حذف درصدهای ذخیره اعطایی قابل توجه است و می توان با هدایت آنها به بخش تولیدی در ایجاد اشتغال و تولید استان بهره مطلوبی گرفت.
استاندار ادامه داد: در موضوع موسسه مالی و اعتباری کاسپین هم مذاکرات متعددی با بانک مرکزی داشتیم و از شورای بانک های استان خواستیم کمک کرده و با همراهی سایر بانک ها شرایط پولی این موسسه و صندوق را مدیریت کرده و آن را از وضعیت موجود نجات دهند.
رشیدیان در پاسخ به سئوالی در زمینه مشکل شرکت سرمایه گذاری پردیسبان هم گفت: این مساله از ابتدا در حوزه کاری استان نبود اما با توجه به عدم سلامت در وضعیت کار آن، دستگاه قضایی هم موضوع را پیگیری کرد تا پول مردم برگرداند و مجموعه مدیریتی استان هم از استانداری قزوین پیگیر این مساله شد.
وی گفت: هر چند به دلیل درگیری مستقیمی که استان با مسائل با پدیده و میزان داشت تلاش بر آن بود تا این دو مساله را به نتیجه رسانده و در این فاصله درگیر مساله جدیدی نشود بدین منظور تاکید بر پیگیری دستگاه قضایی بود و از طریق دستگاه های دیگر این موضوع دنبال شد.
رشیدیان با اشاره به اینکه در ابتدای دولت یازدهم یک هزار و 800 پروژه نیمه تمام دولت قبل با نیاز اعتباری 27 هزار میلیارد ریال از قبل به ارث رسید گفت: از این تعداد تا کنون حدود نیمی به انجام رسیده و 993 پروژه دیگر باقی مانده است.
وی اظهار کرد: از این تعداد 469 پروژه به همت استان و بخش های مختلف تا آخر سال به انجام می رسد.
استاندار خراسان رضوی ابراز امیدواری کرد : این دولت در شرایطی کار را به انجام برساند و دولت را به بعدی تحویل دهد که دولت آینده برای برنامه ریزی و کار مجبور نباشد غلط دیکته های دیگری را اصلاح کند.
وی با احترام به تلاش ها و زحمات همه کسانی که در گذشته کار و تلاش کردند ، افزود : باید علاوه بر اینکه ظرفیت سازی برای تکمیل و تداوم کار پروژه ها در دوره های بعد انجام شود اما نباید به گونه ای عمل گردد که از جیب مدیران و دولت آینده هزینه کرد که مجبور شوند در زمینی که ما تدارک دیده ایم بازی و اقدام کنند.
رشیدیان تصریح کرد: در این میان برخی پروژه ها توجیه اقتصادی نداشتند اما به ناچار چون هزینه وکار شروع شده بود باید به سرانجام می رسید.
وی با بیان اینکه امروز برخی پروژه ها که به انجام می رسد عده ای می گویند از دوران قبل بوده است هم گفت: دو پروژه تصفیه خانه فاضلاب مشهد که به قول آقایان در دوران قبل و از سال 89 آغاز شده بود در زمان تحویل به دولت یازدهم کمتر 20 درصد پیشرفت فیزیکی داشت و امروز در سطح خوبی به انجام رسیده است.
 رشیدیان درزمینه تاخیر در انتصاب فرمانداران دو شهرستان نیشابور و خوشاب هم گفت: ما کار خود را انجام دادیم و افراد پیشنهادی برای این دو شهرستان از مدت ها قبل به وزارت کشور معرفی شده اند اما سیر انتصاب و ابلاغ احکام آنان مقداری طولانی شده است.
وی اظهار کرد: معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری، موضوع را هم پیگیری کرده و امید است انتصاب فرمانداران این دو شهرستان با ابلاغ و ارسال احکام آنان انجام شده و فعالیت خود را شروع کنند.
استاندار خراسان رضوی در ادامه در زمینه انتصاب بانوان در مسئولیت های مختلف استان هم گفت: دولت یازدهم دولت اعتدال است و افراد اعم از اصلاح طلب و اصولگرای معتدل می تواند در آن کار کنند و به هیچ وجه افراطی گری از هر طرف راه ندارد.
وی با تاکید بر اینکه بنای ما بر شایسته سالاری است و چیزی با عنوان انتصاب بر اساس گروه و جنیسیت نداریم گفت : در بحث شایسته سالاری باید بررسی کرد که انتصاب چه فردی به نفع حوزه اجرایی است و شایستگی و کارآیی افراد به دور از نگرش های افراطی و جنسیتی محاسبه شود .
رشیدیان نمونه آن را انتصاب راضیه علیرضایی در حوزه مسئولیت سازمان صنعت، معدن و تجارت دانست که با وجود دشواری کار، وی از جمله شایسته ترین افراد برای این مسئولیت است.
استاندار خراسان رضوی افزود: هم اکنون موضوع معاونت دو خانم در فرماندار ی های استان در دست پیگیری و انجام است و در هر جا که بانوان دارای ظرفیت کارکرد بهتری در پست ها بوده اند دفاع کرده ایم و مبنا شایسته سالاری است.
استاندار خراسان رضوی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه امسال 24 فیلم جشنواره فجر در سه سینمای مشهد به مدت یک هفته اکران می شود، ‌گفت: مساله بلیت اصحاب رسانه به خارج از اختیارات حوزه استان برمی گردد زیرا مسئولان این جشنواره در مصوبه ای فروش بلیت را متمرکز کردند .
وی تصریح کرد: در این خصوص با هماهنگی که با مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان صورت گرفت قرار شد هزینه این بلیت ها را آن اداره کل بپردازد.
رشیدیان در ادامه با تاکید بر ضرورت همدلی و همگامی در درون نظام، افزود: امروز برخی دچار این تصور اشتباه شده اند که می توانند با ملت ایران شوخی های قرن نوزدهمی کنند در حالی که نگاه آنان از جمله ترامپ رئیس جمهور آمریکا و نخست وزیر انگلیس قرون وسطایی است که دوره آن هم گذشته است.
استاندار خراسان رضوی افزود: دوران استعمار قرن 19 خیلی وقت است که گذشته و این دو نفر باید یک دوره کارآموزی در دانشگاه های علوم سیاسی ببینند زیرا دنیای جدید با گذشته بسیار متفاوت است.
وی ادامه داد: در این میان ملت ایران هم یک ملت ایران ملت بزرگ و مقتدراست و طی سال های بعد انقلاب هم به دنیا اثبات کرده که این اقتدار را با ایستادگی در برابر استعمار همواره حفظ کرده است.
رشیدیان تصریح کرد : امروز از جمله بزرگترین مخاطرات برای کشور تفرقه، ایجاد اختلاف ، ناامیدی و عدم باور به خویشتن است که ما را تهدید می کند از این رو بزرگترین رسالت همه ما ایجاد خودباوری ، اعتماد به خود وتقویت سرمایه اجتماعی و نیز فعل ما می توانیم است.


منبع : دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری
تعداد بازدیدها : ۸۰


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان