شکوه میرشاهی
مدیرکل دفتر جذب و حمایت از
سرمایه گذاری

 

Link group not found.
۱۳۹۷/۰۷/۱۷

معاون وزیر کار:

اصلاح رسته های تسهیلات اشتغال پایدار روستایی متناسب باشرایط اقتصادی جدید

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی از اصلاح رسته های برخوردار از تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری و متناسب سازی آنها با شرایط تحریم و فشارهای اقتصادی به منظور اثربخشی بیشتر این منابع خبر داد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی ؛ عیسی منصوری در جلسه کارگروه تخصصی اشتغال خراسان رضوی گفت : در این رسته ها به تناسب دوره تحریم اصلاحاتی انجام شده چنانکه رسته هایی چون پوشاک، کفش،تکنولوژی و آی.تی در این دوره رونق گرفته و باید تقویت شود و برخی حوزه ها چون خودروسازی و برخی صنایع دچار رکورد می شود که باید اشتغال موجود در آنها تثبیت شود که به تناسب برای هر یک از این بخش ها برنامه ریزی شده و بسته پیشنهادات اختصاصی دوره تحریم آماده شده و برای تصویب ارائه می شود.
 وی عنوان کرد : اگر منابع و تسهیلات به رسته هیا پررونق در دوره رکورد داده شود می توان هم اشتغال ایجاد کرده وهم پویایی اقتصادی را حفظ نموده و هم نیاز مردم را تامین کند .
 وی توضیح داد : به عنوان مثال در حوزه پوشاک سالانه 15 میلیارد دلار مصرف کشور است که پیش از این حدود نیمی از آن به صورت قاچاق وارد می شد و امروز برای قاچاقچیان این امر صرفه اقتصادی ندارد با توجه به این شرایط بهترین فرصت برای تقویت این صنعت و احیای مجدد آن است ضمن آنکه این صنعت نیازمند حمایت و کمک به فضای اختصاصی کار است.
 وی با بیان اینکه تا کنون از 12 هزار میلیارد تومان تسهیلات توسعه اشتغال روستایی نیمی از آن از طریق بانک ها در اختیار استان ها قرار گرفته است ، گفت : بر اساس برنامه ریزی مقرر شد که بانک ها رقم تسهیلات پرداختی را از 50 درصد به 75 درصد برسانند و ظرف مدت کوتاهی این کار انجام می شود بعد از آن 25 درصد دیگر ابلاغ می شود.
 وی تصریح کرد : در عین حال حدود 6 هزار میلیارد تومان از محل افزایش قیمت دلار و ارز به منابع تسهیلات اشتغال روستایی افزوده شده که در مجموع حدود 18 هزار میلیارد تومان می باشد.

وی عنوان کرد : در شرایط جدید دغدغه و تلاش ما آن است که این منابع به هدف نشسته و در حوزه های مربوطه هزینه و سرمایه گذاری شود از این رو باید در انتخاب طرح ها دقت و حساسیت بیشتری اعمال شود و بدین منظور از رئیس جمهوری هم درخواست مهلت بیشتری برای جذب این منابع کردیم تا طرح هایی با حاشیه اقتصادی و دقت بالاتری را انتخاب کنیم .
منصوری در ادامه با اشاره به گزارش مدیرکل تعاون و کار و رفاه استان با بیان اینکه نباید 79 درصد منابع تسهیلاتی استان به سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی اختصاص یابد زیرا اشتغال جدیدی از این محل ایجاد نمی شود ، گفت : این منابع برای ایجاد اشتغال جدید است و می توان به حوزه های صنایع تبدیل وتکمیلی و نیز فرآوری محصولات کشاورزی اختصاص یابد که خود عاملی برای ارتقا ارزش افزوده و اشتغال جدید است.
  وی در ادامه سهم 4 درصدی بخش خدمات از این منابع را نیز اندک برشمرد و گفت : با توجه به اینکه  بخش عظیمی از خدمات در حوزه های مختلف در مشهد وجود دارد این حوزه ظرفیت ارزشمندی برای سرمایه گذاری و توسعه اشتغال است و مزیت بخش صنعت و کشاورزی استان هم به دلیل حوزه خدمات می باشد.
وی با بیان اینکه در سطح ملی سهم خدمات از این تسهیلات 15 درصد ، گردشگری 10 درصد است ، گفت : باید در خراسان رضوی هم سهم این دو حوزه در کنار بخش آی.تی و تولید محتوا افزایش یابد.
این مسئول سهم 4 درصدی سرمایه در گردش را از این منابع نامطلوب خواند و گفت : اولویت ما در اعطای این تسهیلات واحدهای موجود و تقویت آنهاست نه آنکه این منابع به واحدهای جدید تعلق گیرد از این رو باید رویکرد دراعطای تسهیلات به واحدها موجود ، خدمات وگردشگری و آی.تی اصلاح و تقویت شود.
 وی با اشاره به تخصیص 3 میلیارد تومان از تسهیلات اشتغال پایدار روستایی به حوزه اشتغال حمایتی گفت : بخش های کمیته امداد ، بهزیستی ، بنیاد شهید و امور ایثارگران و سایر تشکل های مردم نهاد مشمول استفاده از این تسهیلات می شوند.
 منصوری همچنین با اشاره به برنامه توسعه اقتصادی و اشتغالزایی روستایی در قالب برنامه های برنامه ششم توسعه اظهار کرد : بر اساس این طرح از 44 هزار روستای کشور 490 روستای کانونی انتخاب شد که بیشترین مراوده و داده ، ستانده را با روستاهای اطراف دارد .
 وی عنوان کرد : بر مبنای ظرفیت های هر منطقه و توانمندی های آن با کمک نهادهای عمومی غیردولتی طرح هایی توسعه ای اجرایی می شود که تا کنون در 128 روستا به صورت پایلوت بدون دریافت یک ریال وام اجرا شده و آثار بسیار ارزشمندی هم در پی داشته است.
وی ادامه داد : بر اساس برنامه تلاش می شود این طرح به سطح یک هزار روستای کشور توسعه یابد.


منبع : دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۳۴
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان